seprate
Golsang Kavir Yazd
............................................

contact info:
Tel: 98 352 3621492
Iran, Yazd
............................

info@golsangkavir.com

............................................

چکیده­ ای از سوابق و کارنامه شرکت گلسنگ کویر یزد   شرکت گلسنگ کویر یزد از سال 1386 تشکیل گردید. اما آشنایی موسسین آن با مواد هیومیکی از سال 83-1382 و در قالب شرکت دیگری به نام شرکت کشاورزی گلزار (وارد کننده کودهای شیمیایی) صورت گرفت. در آنجا بود که متوجه شدیم مواد هیومیکی منشا آلی و طبیعی داشته و بر عکس غالب کودهای شیمیایی که با محیط زیست و سلامت انسان ناسـازگارند، این مــواد چون از دل طبیعت برخاسته ­اند، لاجرم با محیط خاک و کلیه موجودات زنده سازگارند.


    بر این اساس، شرکت گلزار مصمم شد تا برای نخستین بار گرانول­های هیومیک اسید را از کانادا و سپس از آمریکا وارد ایران نماید. اولین بودن همیشه امتیازات و مشکلات خاص خود را دارد. زمانیکه اولین محموله کودهای هیومیکی موسوم به black earth وارد ایران شد، با کمال تعجب متوجه شدیم که نه تنها کشاورزان، بلکه اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان فعال در بخش کشاورزی نیز با این­گونه مواد و عملکرد آنها آشنایی ندارند. این موضوع شرکت را بر آن داشت تا با فعالیتی شبانه ­روزی با گردآوری و ترجمه مقالات علمی و کاربردی اقدام به معرفی و شناساندن ظرفیت و توانایی بی­ نظیر این مواد به جامعه کشاورزی ایران بنماید. علاوه بر آن، به منظور نشان دادن نتایج مصرف کودهای هیومیکی توانستیم چند تن از کشاورزان پیشرو را متقاعد کرده تا این مواد را در باغات و مزارع خود بکار ببرند. بدنبال این تلاش­ها، نتایج خوب و استــقبال بی­ نظیر مصــرف کنندگان، ما را تشویق و دلگرم نمود تا واردات آن را از کشورهای کانادا و آمریکا توسعه دهیم.

 

   از طرف دیگر، هزینه­ های زیاد واردات، گمرک و مخصوصا هزینه­ های حمل و نقل که به کشـاورزان تحمیل می­ شد ما را بر آن داشت که برای یافتن ماده اولیه کودهای هیومیکی موسوم به لئوناردیت و فرآوری آن در ایران تلاش کنیم. این تلاش­ها سرانجام در سال 1386 به بار نشست و موفق شدیم برای اولین بار یکی از بهترین انواع لئونادریت در جهان "به اذعان آزمایشگاهای معتبر جهانی" را در این سرزمین پر گوهر بیابیم. بدین ترتیب در سال 1386 شرکت کشاورزی گلسنگ کویر یزد با هدف استحصال، فرآوری کودهای ارگانیک و سالم از لئونادریت، بسط و توسعه مصرف آن در کشاورزی ایران و خودکفایی در تولید این محصول تشکیل گردید. لازم به توضیح است امروزه تاثیـــر گذاری این مواد علاوه بر امر کشاورزی، در سایر زمینـــه ها بخصوص زیست پالایی خاک­های آلوده به مواد نفتی و عناصـر سنگین در نقاط مختلف جهان در دست بررســـی و تحقیق می­ باشد که شرکت گلسنگ کویر یزد در همین راستا طرحی را با پژوهشکده بیوتکنولوژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت در دست اقدام دارد.

 

   شرکت گلسنگ کویر یزد بعنوان اولین تولید کننده کودهای هیومیکی در ایران، در حال حاضر با تولید بیش از 10 نوع کود مختلف و با کیفیت بالا همچنان در این عرصه پیشتاز می­ باشد. این شرکت به عنوان یک شرکت دانش محور در راستای گسترش و ترویج این مواد در بعد علمی و کاربردی با اساتید و محققین محترمی که در زمینه تغـــذیه گیاه و کاربردهای زیســت محیطی مواد هیومیکی فعالیت می کنند همکاری نزدیکی داشته و دارد. چنانکه تاکنون از طرح­های تحقیقاتی متعددی پشتیبانی نموده­ است. علاوه بر این، طرح­های مشترک و متنوعی را با کشاورزان پیشرو بعنوان طرح پایلوت انجام داده که نتایج آن در شرکت موجود می­باشد.

 

مختصری از کارنامه شرکت گلسنگ کویر تا امروز:

 

- تشکیل شرکت با هدف تولید کود ارگانیک (سال 1386)

- کشف ماده معدنی لئونادریت برای اولین بار در ایران (سال 1386)

- ابداع روش خالص سازی و اخذ گواهی ثبت اختراع جهت فرآوری و تولید کود با منشاء هیومیک اسید (سال 1387)

- اخذ مجوز تولید و بهره­ برداری (شماره 311/87) از وزارت صنایع کشور (سال 1387)

- اخذ گواهینامه ثبت اختراع کود و اصلاح کننده خاک حاوی هیومیک اسید از اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی (سال 1388)

- اخذ گواهی عدم منع مصرف محصولات تولیدی شرکت از موسسه تحقیقات خاک و آب ایران (سال 1389)

- گواهی مدیریت ارگانیک (استاندارد ملی ایران - 11000) از شرکت بیوسان گواه تهران (سال 1391)

- عضویت در انجمن ارگانیک ایران (سال 1392)

- همکاری موثر علمی با دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی